Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Vivo V70 Lite 4G Smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo V70 Lite 4G Smartphone
View Offer
Vivo V70 Lite 4G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V70 Lite 4G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | September 24, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 76 x 7.5 mm (6.43 x 3.00 x 0.29 in) |
| Weight | 188 g |
| Colors | Vitality Pink, Titanium Mist Blue, Forest Emerald, Midnight Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP67 certified (dust/water resistant up to 1m for 30 min), MIL-STD-810H compliant* (*still not guaranteed for extreme ruggedness) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, LTPS, 1B colors, HDR10+, 120Hz adaptive refresh, 2160Hz PWM dimming |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 454 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | NO |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.52″, PDAF, OIS 12 MP, f/2.0, (wide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@120/60/30fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1″ Zeiss optics, , HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Funtouch 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-X4 & 3×3.0 GHz Cortex-A720 & 4×2.2 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired fast charging 15W reverse wired charging Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeakers Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









