Trending
- Vivo X300 Ultra Review: Redefines Telephoto Photography!
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
Vivo X Fold 2 Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X Fold 2 Plus
View Offer -
Vivo X Fold 2 Plus
View Offer
Vivo X Fold 2 Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X Fold 2 Plus |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 162 x 144.9 x 6.3 mm Folded: 162 x 74.5 x 14.6 mm |
| Weight | 311 g (10.97 oz) |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 8.03 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Resolutions | 1916 x 2160 pixels |
| PPI | 360 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Cover display: AMOLED, 120Hz, 6.53 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 66, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.57″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 48 MP, f/2.2, 14mm, 114? (ultrawide) |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 100W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








