Trending
- Best AI Face Swap Video Tools in 2026: Quick Answer
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
Vkworld S8
-
Processor
Octa core processor -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
5.99 inch IPS 2160×1080 resolution screen -
Camera
13MP front camera + 16.0MP+8MP back camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Vkworld S8
View Offer -
Vkworld S8
View Offer -
Vkworld S8
View Offer -
Vkworld S8
View Offer -
Vkworld S8
View Offer -
Vkworld S8
View Offer -
Vkworld S8
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Vkworld S8 |
Hardware
| CPU | Octa core processor |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | IPS Screen |
| Screen size | 5.99 inch |
| Screen resolution | 2160×1080 resolution |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 16.0MP+8MP back camera |
| Front camera | 13MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Micro + Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,People,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 5500mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









