Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Xiaomi 14 Ultra Titanium Special Edition
Offers
-
Xiaomi 14 Ultra Titanium Special Edition
View Offer
Xiaomi 14 Ultra Titanium Special Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 14 Ultra Titanium Special Edition |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | 161.4 x 75.3 x 9.2 mm (6.35 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight | 224.4 g or 229.5 g (7.94 oz) |
| Colors | Titanium Gray |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), eco leather back, Titanium frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.73 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 521 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Xiaomi Longjing Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.6 or f/4.0, 23mm (wide), 1.0″-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/3.0, 120mm (periscope telephoto), 1/2.51″, Dual-Pixel PDAF (30cm – ∞), OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.8, 75mm (telephoto), 1/2.51″, Dual-Pixel PDAF (10cm – ∞), OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/1.8, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.51″, Dual-Pixel PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama, 67mm filter ring holder (optional) |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@24/30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K@60fps, 1080p) |
| Front | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC4 80W wireless 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum, barometer Two-way satellite communication |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









