Trending
- From Devices to Multi-Form: The Category Expansion Signals Released by RELX’s Booth
- The Geek Bar Booth Showcased two Fasoul Heated Non-combustible Smoking Devices
- From Conference Room to Outdoor Movie Night: The Versatile Life of SVBONY TransAir4
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
Xiaomi 16
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi 16
View Offer
Xiaomi 16 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 16 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 152.8 x 71.5 x 8.0 mm or 8.1 mm |
| Weight | 185 g or 189 g (6.53 oz) |
| Colors | White, Black, Flora Green, Mountain Blue, Red, Blue, Yellow, Green, Gray |
| Body Material | Glass front, glass back or silicone polymer back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.36 inches |
| Type | LTPO OLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 414 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.49″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0 75mm (telephoto), 1/3.75″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 15mm, 120 (ultrawide), 1/3.06″, 1.12µm |
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 790 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC4, 100% in 38 min (advertised) 50W wireless, 100% in 48 min (advertised) 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakes 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








