Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Xiaomi 17 Fold
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi 17 Fold
View Offer
Xiaomi 17 Fold Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 17 Fold |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | February 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, White, Purple, Green |
| Body Material | Glass front (Dragon Crystal Glass 3), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Water & Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 7.98 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors, 2160Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Resolutions | 1200 x 2608 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 416 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Xiaomi Dragon Crystal Glass 3 |
| Secondary display | 6.56 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 115mm (periscope telephoto), 1/2.0″, PDAF (30cm – ∞), OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/2.4, 17mm, 102˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.2, 21mm (wide), PDAF HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, HDR10+, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS 50W wireless 22.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio Snapdragon sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









