Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
Xiaomi Mi 10 Youth 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi 10 Youth 5G
View Offer -
Xiaomi Mi 10 Youth 5G
View Offer -
Xiaomi Mi 10 Youth 5G
View Offer -
Xiaomi Mi 10 Youth 5G
View Offer
Xiaomi Mi 10 Youth 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 10 Youth 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2020, April 27 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.1 x 72.3 x 8 mm (6.46 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colors | Black Chocolate Storm, Blue Berry, Green Tea, Orange Storm, Pink Peach |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.57 inches, 104.2 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | 5G SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF Periscope 8 MP, f/3.4, 122mm (telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Front | 16 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10.0; MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage | 64GB/ 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4160 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 22.5W |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









