Trending
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
- Why do Your Home Need a Robot Cleaner for Better Life
- the best activity tracking apps for collection
Xiaomi Mi 11i 256GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi 11i
View Offer -
Xiaomi Mi 11i
View Offer -
Xiaomi Mi 11i
View Offer -
Xiaomi Mi 11i
View Offer
Xiaomi Mi 11i 256GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 11i 256GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2021, March |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colors | Celestial Silver, Frosty White, Cosmic Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash protection |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119? (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 50mm (macro), 1/5.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front | 20 MP, f/2.5, (wide), 1/3.4″, 0.8µm HDR 1080p@30fps, 720p@120fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4520 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 33W, 100% in 52 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








