Trending
- Why Can’t My iPad Charge? 5 Common Reasons and Quick Solutions
- Alldocube iPlay 80 Mini Ultra Review: A High-Performance Gaming Tablet in a Compact Form
- MESWAO B3 Tablet PC Review: Power, Portability, and Productivity in One Device
- GGIRC 823 UFO RC Quadcopter Review: A Fun and Creative Drone for All Ages
- GGIRC G8 WiFi FPV RC Drone Review: A Cutting-Edge Drone Experience for Hobbyists and Enthusiasts
- Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Flip Laptop Released: Highest-performance Core Ultra 7 366H Processor, 64GB RAM
- Honor 600 Series phones have Officially Announced their Debut Featuring a 7x ultra-long Zoom Function
- The Case for Apple’s iPhone 18 Pro series has been Revealed, and the Camera Module is Expected to be Further Enlarged.
Xiaomi Mi A2
-
Processor
Snapdragon 640 processor -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
5.7-inch IPS LCD 18:9 2160 x 1080 pixels display -
Camera
13MP+13MP Dual Rear camera+13MP+5MP front camera -
Operating System
Android One
Offers
-
Xiaomi Mi A2
View Offer -
Xiaomi Mi A2
View Offer -
Xiaomi Mi A2
View Offer -
Xiaomi Mi A2
View Offer -
Xiaomi Mi A2
View Offer -
Xiaomi Mi A2
View Offer -
Xiaomi Mi A2
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi Mi A2 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 640 processor |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | LCD screen |
| Screen size | 5.7-inch IPS LCD 18:9 |
| Screen resolution | 2160 x 1080 pixels display |
Camera
| Camera type | four camera |
| Back camera | 13MP+13MP Dual Rear camera |
| Front camera | 13MP+5MP front camera |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B4 1700MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz,TDD B38 2600MHz,TDD B40 2300MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android One |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.2 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Hall Sensor,Infrared Radiation,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,Fingerprint recognition |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000 mAH |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









