Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Xiaomi Mi Mix Fold 512GB
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi Mix Fold 512GB
View Offer -
Xiaomi Mi Mix Fold 512GB
View Offer -
Xiaomi Mi Mix Fold 512GB
View Offer -
Xiaomi Mi Mix Fold 512GB
View Offer
Xiaomi Mi Mix Fold 512GB Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Mix Fold 512GB |
| Status | Available |
| Release Date | 2021, April |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 173.3 x 133.4 x 7.6 mm Folded: 173.3 x 69.8 x 17.2 mm |
| Weight | 317 g (Glass) 332 g (Ceramic) (11.18 oz) |
| Colors | Black, Ceramic |
| Body Material | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 8.01 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, Dolby Vision, 600 nits (typ), 900 nits (peak) , AMOLED, 6.52″, 840 x 2520 pixels (27:9), 90Hz, HDR10+, Dolby Vision, 650 nits (typ), 900 nits (peak) |
| Resolutions | 1860 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 28, 41, 77, 78, 79 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.52″, 0.7µm, dual pixel PDAF 8 MP, 80mm (telephoto/macro), liquid lens, PDAF, 3x optical zoom 13 MP, f/2.4, 123? (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | Yes |
| Front | 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5020 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 67W, 100% in 37 min (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









