Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Xiaomi Mi6 Ceramic Black
-
Processor
Snapdragon 835 -
RAM
6GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
5.15 Inch -
Camera
12.0MP+12.0MP Dual Back+8MP Front -
Operating System
MIUI 8 based on Android7.1.1
Offers
-
Xiaomi Mi6 6GB RAM 128GB ROM Ceramic Black
$565.99
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi MI6 Ceramic Black |
| Announced March | April 19 |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | Qualcomm Snapdragon 835 2.45GHz,Octa Core |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB/128GB |
| External Memory | Not Supported |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 5.15 inch |
| Screen resolution | FHD (1920×1080 pixels) screen display, 428PPI |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 12.0MP +12mp |
| Front camera | 8.0MP |
| Auto Focus | Yes |
Network
| 2G | 2G: GSM 2/3/5/8; CDMA: BC0 |
| 3G | WCDMA B1/2/5/8; TD-SCDMA: B34/39 |
| 4G | FDD-LTE: B1/3/5/7/8, TDD-LTE:38/39/40/41 |
| SIM | Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | MIUI 8 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 |
| Sensor | Gyroscopes, Acceleration sensors, Distance sensors, Ambient light sensors, Hall sensors, Electronic compass, Barometer |
| Features | Touch ID, NFC,fast charge,Type-C |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3350mAh(typ)/3250mAh(min) |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 145.17*70.49*7.45mm |
| Product weight | 168g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









