Trending
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- From Devices to Multi-Form: The Category Expansion Signals Released by RELX’s Booth
- The Geek Bar Booth Showcased two Fasoul Heated Non-combustible Smoking Devices
- From Conference Room to Outdoor Movie Night: The Versatile Life of SVBONY TransAir4
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
Xiaomi Mix Fold 4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mix Fold 4
View Offer
Xiaomi Mix Fold 4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mix Fold 4 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 173.3 x 133.4 x 7.6 mm Folded: 173.3 x 69.8 x 17.2 mm |
| Weight | 262 g (9.24 oz) |
| Colors | Black, Gold |
| Body Material | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 8.52 inches |
| Type | Foldable LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Resolutions | 1860 x 2480 pixels, 4:3 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.6, 45mm (telephoto), Dual Pixel PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.4, 15mm, 123 (ultrawide), 1.12µm |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Front | 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 40 min (advertised) 50W wireless, 100% in 55 min (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








