Trending
- Is it Possible that Vaping Reduces Blood Pressure?
- 2026 iPhone Guide: How to Set Custom Ringtones on iPhone
- How to Find a Cell Phone Store That Is Right for You
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Crucial website services that companies should prioritize investing in
- A Step-by-Step Guide to Repairing Corrupted Video Files
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
Xiaomi Pad 6S
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi Pad 6S
View Offer
Xiaomi Pad 6S Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | pad 6s |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | 254 x 165.2 x 6.5 mm (10.0 x 6.50 x 0.26 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 12.4 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 550 nits |
| Resolutions | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 309 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4″, 0.8µm 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 760 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 1 hour (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









