Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Xiaomi Pad 8
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi Pad 8
View Offer
Xiaomi Pad 8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 8 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 254 x 165.2 x 6.5 mm |
| Weight | 482 g (1.08 lb) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 550 nits |
| Resolutions | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 292 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear | 16 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 8 MP, f/2.2, 1/4″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9040 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, PD3.0, QC4 |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Ludspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









