Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Xiaomi Poco C1
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Poco C1
View Offer -
Xiaomi Poco C1
View Offer -
Xiaomi Poco C1
View Offer -
Xiaomi Poco C1
View Offer
Xiaomi Poco C1 Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 77 x 9.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Blue, other colors |
| Material | plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (Gorilla Glass 5) |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.7 GHz Cortex A55) |
| Chipset | MediaTek Helio G80 (12nm) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) |
| OS | Android 10 MIUI 12 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1″, 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP, HDR, 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Fast charging 18W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









