Trending
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- Remit Popmist 60000 Disposable Vape Review-A Closer Look at the Nicotine‑Free 60K Puff Vape
- A Vaper’s Guide to Getting the Perfect Throat Hit
- Ispire has Established a joint venture with Jin Cheng Pharmaceutical to expand the business scope of nicotine pouches.
- Tips to Bet on Horse Racing
- Virtual Consultations Revolution: How Telemedicine is Transforming Car Accident Recovery and Legal Strategies
- Do you Know when to fold aces can save you a lot of chips
Xiaomi Redmi 9AT
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Redmi 9AT
View Offer -
Xiaomi Redmi 9AT
View Offer -
Xiaomi Redmi 9AT
View Offer -
Xiaomi Redmi 9AT
View Offer -
Xiaomi Redmi 9AT
View Offer
Xiaomi Redmi 9AT Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 77 x 9 mm (6.49 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colors | Green, Blue, and Black |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G25 |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| OS | Android 10, MIUI 11 |
| CAMERA | |
| Main | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30/60fps |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 10W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, Face Unlock |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









