Trending
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
- SVBONY SVN O1 Tested by YouTuber: Must-Watch for Remote Meetings! The Real Must-Have Essential Gadget
- How to Change Apple ID Region on iPhone: Step-by-Step Guide to Switching App Store Country
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
Xiaomi Redmi Pro 2
-
Processor
Helio P25 -
RAM
4GB RAM or 6GB RAM -
Storage
ROM 64 GB, ROM 128 GB -
Display
5.5 inches -
Camera
16MP -
Operating System
MIUI 8
Offers
-
Xiaomi Redmi Pro 2 Dual Camera Smartphone
View Offer -
Xiaomi Redmi Pro 2 Dual Camera Smartphone
View Offer -
Xiaomi Redmi Pro 2 Dual Camera Smartphone
View Offer -
Xiaomi Redmi Pro 2 Dual Camera Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi Redmi Pro 2 |
| Status | Coming Soon |
Hardware
| CPU | Helio P25 |
| RAM | 4GB RAM or 6GB RAM |
| ROM | ROM 64 GB, ROM 128 GB |
Display
| Screen type | LTPS-AMOLED capacitive touchscreen |
| Screen size | 5.5 inches |
| Screen resolution | 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 16MP |
| Front camera | 5MP |
Network
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | MIUI 8 OS |
Other Features
| I/O Interface | Infrared port, Type-C 1.0 reversible connector |
| Bluetooth Version | v4.2, A2DP, LE |
| Sensor | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Features | Fingerprint Scanner, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4500 mAh battery |
| Battery Type | Li-Ion |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









