Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Xiaomi Watch S3 WiFi
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Watch S3 WiFi
View Offer
Xiaomi Watch S3 WiFi Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Watch S3 WiFi |
| Status | Comming soon |
| Release date | 2023, October |
| BODY | |
| Dimensions | 47 x 47 x 12 mm (1.85 x 1.85 x 0.47 in) |
| Weight | 44 g (1.55 oz) |
| Colors | Black, Silver, Brown |
| Body Material | Aluminum alloy frame, stainless steel bezel |
| SIMs | eSIM (market/region dependent) |
| Water/Dust | Waterproof (5ATM) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.43 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 466 x 466 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | HyperOS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| GPU | No |
| RAM | No |
| Internal | No |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 486 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jaxk No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | No |
| Wi Fi | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









