Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
ZTE Nubia Red Magic 11 Air
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Nubia Red Magic 11 Air
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 11 Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 11 Air |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, April 16 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Twilight (Black), Hailstone (White), Flare (Orange) |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust-protected and water-resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1116 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 420 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Unspecified |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.88″, 0.61µm 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | Yes |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77″, 1.12µm, under display HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Redmagic OS 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AB Snapdragon 8 Elite 2 (3 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 825 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker: Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck: Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0. OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









