Trending
- Xiaomi 17 Max Smartphone Released: 8000mAh battery, 20-megapixel Leica main camera
- What is the best choice: hiring an in-house developer or outsourcing?
- The online gaming industry experiences significant growth during the lockdown
- Essential Guide to Wood Carving
- Mspy App offers a comprehensive and essential suite of parental control utilities
- What Should I Do if the Wireless Network Connection of the Notebook Fails? – A Step-by-Step Troubleshooting Guide
- Global Mobile Sports Betting statistics
- What is Virtual Gambling Industry: The Consequences Of A Total Lockdown
ZTE Nubia Red Magic 9S Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Red Magic 9S Pro
View Offer -
Red Magic 9S Pro
View Offer -
Red Magic 9S Pro
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 9S Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 9S Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | December. 2023 |
| BODY | |
| Dimensions | 170.6 x 78.3 x 9.5 mm |
| Weight | 215 g |
| Colors | Silver, Blue/Red |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Pressure sensitive zones (500Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, 700 nits (typ) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 7.5 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.0, 120?, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″, 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 +Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB / 16GB / 18GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 120W |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go; accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









