Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Xiaomi mi mix 2021
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer
Xiaomi mi mix 2021 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Mix 2021 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | black |
| Body Material | |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.92 inches, 201.8 cm2 (180.8% body ratio) |
| Type | Flexible Super AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2250 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | TE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G | 5G SA/NSA |
| Speed | 3G HSPA, 4G LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP + 12 MP + 20 MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Front | No – uses main camera |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10.0 OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | – |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint, Gyro, Proximity |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support, & GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









