Trending
- MS-B16 RGB Gaming Headset Review at $31.99: Affordable Wireless Gaming Audio with RGB Style
- Geek Bar Pulse X2 50K VS NEXA ULTRA II Quick Comparison
- Vaporesso XROS 6 vs Vaporesso XROS 6 Mini: Which One Fits Your Style?
- HGLRC Rekon Rocket Review – Powerful 8S Analog FPV Racing Drone
- Lost Mary MT35000 Turbo Flavors Flash Sale You Shouldn’t Miss
- Airmez Fox 8in1 160K Disposable Kit Review-The Ultimate Multi-Flavor Vaping Experience
- Exploring the Wide Flavor Collection of Lost Mary MT35000 Turbo
- TOP 3 Best Starter Pod Kit Popular in 2026: Our Collection
Redmi 10T Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer -
Redmi 10T Pro
View Offer
Xiaomi Redmi 10T Pro Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 77.3 x 9.3 mm (6.39 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Carbon Gray, Twilight Blue, Sunrise Orange, Ocean Green |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (Gorilla Glass 3), 400 nits typ. brightness (advertised) |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| GPU | Mali G76 MP6 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 8 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









