Trending
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
- RETEVIS EZTALK 5: It’s Not Just a Radio — It’s a “Safety Co-Pilot in Your Pocket”
- Why Is GMRS the Top Choice for Outdoor Sports?
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
Asus Zenfone 8 Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Asus ZenFone 8 mini
View Offer -
Asus ZenFone 8 mini
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 29, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat19 1800/150 Mbps, 5G 3.6 Gbps DL |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches, |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Multitouch | |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 6/8 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 8 MP 12 MP |
| Secondary camera | Motorized flip-up main camera module |
| Features | Dual-LED flash, HDR, auto panorama (motorized rotation) |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | Taiwan |
| Color | Aurora Black, Pastel White |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









