Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Tecno Pop 9 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Tecno Pop 9 Pro
View Offer -
Tecno Pop 9 Pro
View Offer
Tecno Pop 9 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Tecno |
| Model | Pop 9 Pro |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, August |
| BODY | |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Turquoise Cyan, Atlantic Blue |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 279 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 32 MP, (wide), AF 8MP |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 16 MP Yes |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio A35 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Louspeaker Yes,br>3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









