Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Lenovo Tab P13
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Lenovo Tab P13
View Offer
Lenovo Tab P13 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Lenovo |
| Model | Tab P13 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 264.3 x 171.4 x 6.9 mm |
| Weight | 485 g |
| Colors | Stormy Gray |
| Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.6 inches |
| Type | AMOLED, HDR10, Dolby Vision, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 1600 x 2500 pixels |
| PPI | 389 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, (wide), AF 5 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 830 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









