Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
ZTE Blade V50 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Blade V50 Pro
View Offer -
ZTE Blade V50 Pro
View Offer -
ZTE Blade V50 Pro
View Offer
ZTE Blade V50 Pro Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 210 g |
| Colors | Blue, Black, Green |
| Material | Front glass, Plastic body |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 |
| GPU | Mali-G77 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| OS | Android 12 |
| CAMERA | |
| Main Triple | 16 MP, f/1.8, 26mm 5 MP, f/242 2 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080@30fps, 720p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.2 |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









