Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Poco C50
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco C50
View Offer -
Poco C50
View Offer
Poco C50 Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 169.6 x 76.6 x 9.1 mm (6.68 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Colors | Midnight Black, Pacific Blue, Caribbean Green |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1650 pixels |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| OS | Android 12 |
| CAMERA | |
| Main Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









