Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
ZTE Blade A51 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Blade A51 Ultra
View Offer -
ZTE Blade A51 Ultra
View Offer -
ZTE Blade A51 Ultra
View Offer
ZTE Blade A51 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Blade A51 Ultra |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, March |
| BODY | |
| Dimensions | 140 x 71 x 8.9 mm |
| Weight | 166 g |
| Colors | Blue, Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels |
| PPI | 264 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 77, 78, 79 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64MP + 50MP + 2MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 4K, 1080p@30fps |
| Front | 16MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









