Trending
- ANNUAL AWARD: TOP VERSATILE REPLACEABLE POD CARTRIDGE 2026: VOOPOO ARGUS Multi-Ohm Cartridge
- ANNUAL AWARD: TOP COMPACT HIGH-PERFORMANCE POD 2026
- ANNUAL AWARD: VOOPOO ARGUS G4: TOP MULTI-CORE TECH POD VAPE with MULTI-OHM CARTRIDGE 2026
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
Red Magic 11S Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Red Magic 11S Pro
View Offer
ZTE nubia Red Magic 11S Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 11S Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2026, May 26 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 76.1 x 8.9 mm (6.43 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Colors | Dark Knight, Transparent Silver Deuterium |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Pressure sensitive zones (500Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frameRGB LED light (on the back) IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2700 nits (peak) |
| Resolutions | 1216 x 2688 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 431 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Unspecified |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.88″, 0.61µm 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06″, 1.0µm, under display HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Redmagic OS 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite 2 (3 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 880 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker: Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck: Yes32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









