Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Huawei Nova 12 SE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Nova 12 SE
View Offer -
Huawei Nova 12 SE
View Offer -
Huawei Nova 12 SE
View Offer
Huawei Nova 12 SE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 12 SE |
| Status | Coming soon |
| Released | 2023, March |
| BODY | |
| Dimensions | 162.1 x 73.9 x 6.7 mm |
| Weight | 169 gram |
| Colors | Black, Silver, Green, Purple |
| Material | Glass front, aluminum back, plastic back |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or dual-SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 – Europe |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, 27mm (wide), PDAF, f/1.9 8 MP, f/2.2 aperture, (ultra-wide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | HarmonyOs |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1300 |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 68W Reverse charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), acceleration, gyro, proximity, compass Virtual proximity sensor |
| Bluetooth | Yes 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (3), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









