Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Huawei Mate 60 Pro Lezhen Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Mate 60 Pro Lezhen Edition
View Offer
Huawei Mate 60 Pro Lezhen Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 60 Pro 1TB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 79 x 8.1 mm (6.44 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Colors | Black, White, Green, Purple |
| Body Material | Glass front, metal frame, glass back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz |
| Resolutions | 1212 x 2616 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 440 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120 (ultrawide), PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Front Dual | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 4.0 (China) |
| Chipset | Kirin 9000S (5nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.62 GHz Cortex-A720 & 3×2.15 GHz Cortex-A720 & 4×1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 GPU |
| RAM | 12GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 88W wired, 100% in 30 min (advertised) |
| Wireless | 50W wireless 20W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Message |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









