Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Xiaomi Redmi Pad
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Redmi Pad
View Offer -
Xiaomi Redmi Pad
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | No |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 1B colors |
| Size | 12.4 inches |
| Resolution | 1600 x 2560 pixel |
| Multitouch | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Platform
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128/256/512 GB |
| RAM | 6/8/12 GB |
Camera
| Primary camera | 50 MP 2 MP |
| Secondary camera | 20 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR
|
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | No |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 3.2 video output |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Black, Silver, Green |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









