Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Ulefone Note 15
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Note 15
View Offer
Ulefone Note 15 Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | He called |
| Model | Note 15 |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, May |
| BODY | |
| Dimensions | 155.35 x 73.4 x 8.5 mm |
| Weight | 155 grams (7.02 oz) |
| Colors | Blue, Purple and Twilight Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.22 inches |
| Type | IPS touchscreen / 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | No |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 5MP, f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 720p@30fps |
| Front | 2MP 480p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 (Go Edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









