Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Redmi Note 13 Pro New Year Special Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 13 Pro New Year Special Edition
View Offer -
Redmi Note 13 Pro New Year Special Edition
View Offer
Redmi Note 13 Pro New Year Special Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 13 Pro New Year Special Edition |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, January |
| BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 74.3 x 8 mm (6.35 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Colors | Black, White, Violet, Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, 500 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International HSDPA 850 / 900 / 2100 – India CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 – International 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41, 77, 78 – India 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA – International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA /NSA – India 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.7, (wide), 1/1.4″, 0.56m, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120 (ultrawide), 1/4″, 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Front | 16 MP HDR 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.40 GHz Cortex-A78 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot0 | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, 100% in 44 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









