Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
HOTWAV R6 Ultra Tablet PC
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
HOTWAV R6 Ultra Tablet PC
$279.99
View Offer
| Basic | |
| Model | HOTWAV R6 Ultra |
| CPU | Mediatek Helio P60 |
| GPU | ARM Mali-G72MP3 |
| Core | Octa Core |
| System | Android 13 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 16GB(8+8) |
| ROM | 256GB |
| Screen | 10.4 Inch IPS In-cell Capacitive Screen |
| Resolution | 2000*1200 |
| Camera | Front is 16.0MP Rear is 16MP camera |
| Battery | 15600mAH |
| Weight | 950g |
| Size | 252.5*168.5*15.5mm |
| Function | |
| WIFI | 2.4G 802.11b/g/n,5G 802.11a/n |
| bluetooth | 5.0 |
| Face Unlock | Support |
| OTG | Support |
| GPS | Support GPS+BEIDOU+GLONASS |
| G-sensor | Support |
| 4G | Support |
| Frequency | 2G :B2/B3/B5/B8 3G :B34/B39/B1/B2/B4/B5/B8/BC0 4G:B38/B39/B40/B41/B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/ B20/B25/B26/B28A/B28B/B66 |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | MP3/WMA/WAV/AAC/FLAC/APE |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | MPEG4/H.264/HEVC 1080P |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type C port |
| 1 x Nano SIM Card slot | |
| 1 x Micro SD slot/Nano SIM Card slot (Maximum support 2TB) | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x HOTWAV R6 Ultra Tablet PC |
| 1 x Charger(20W) | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









