Trending
- The Largest Battery Phone in Xiaomi’s History has Arrived! Xiaomi 17 Max has been Approved for Sale
- GoPro releases its first mirrorless camera: Only the size of a sports camera, with interchangeable lenses.
- The Spokesperson for Huawei Pura 90 series has been officially Announced: The old friend of Nova, Yi Yangqianxi.
- The Screen of Xiaomi 18 Pro has Undergone an Epic Upgrade: Ultra-thin Quadrilateral Bezels + Custom Substrate
- Huawei WATCH Buds 2 officially Announced: See you on April 20th
- The Specifications of Huawei WATCH FIT 5 Series Smartwatch have been Revealed
- Blackview Tab 20 Tablet PC at $93.99: A Powerful Tablet for Work and Play – Unbeatable Deal!
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
Doogee X98
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Doogee X98
View Offer
Doogee X98 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | X98 |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 162 x 76.9 x 9.7 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.2 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 290 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/1.8, (wide) 2 MP, f/2.0, (depth) |
| Features | Triple-LED flash |
| Videos | 1020p |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide) 720p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A25 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Standrad Charger |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








