Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Ulefone Note 17 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Note 17 Pro
View Offer
Ulefone Note 17 Pro Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | He called |
| Model | Note 17 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, January |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 74.2 x 9 mm (6.45 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 197.8 g (6.98 oz) |
| Colors | Midnight Violet, Serenity Blue, Meteorite Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash proof |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, 500 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.9, (wide), 0.7µm, PDAF 5 MP, f/2.2, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.5, (wide), 0.7µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5050 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








