Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Poco M9 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco M9 Pro
View Offer
Poco M9 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Bit |
| Model | M8 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, December |
| BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 73.3 x 7.5 mm |
| Weight | 179.5 g |
| Colors | Power Black, Cool Blue, Poco Yellow |
| Body Material | Glass front, aluminum back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash protection |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | OLED, 90Hz, 700 nits, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 0.7m, PDAF 8 MP, f/2.2, 118 (ultrawide), 1/4″, 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 Plus |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack,24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









