Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Xiaomi MI Notebook Air 12
-
Processor
Intel Core m3-6Y30 Dual Core 0.9GHz, Up to 2.2GHz -
RAM
4GB -
ROM
128GB -
Display
12.5 inch IPS Screen with 1920 x 1080 Resolution -
Camera
1.0MP front camera -
OS
Microsoft Windows 10 Home OS
Offers
-
Xiaomi MI Notebook Air 12 Coupon code: Air12RX $469.99
View Offer -
Xiaomi MI Notebook Air 12
$529.99
View Offer
Specs
General
| Device Type | Notebook |
| Model | Xiaomi MI Notebook Air 12 |
| Status | In stock |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 12.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Hardware
| CPU | Intel Core m3-6Y30 Dual Core 0.9GHz, Up to 2.2GHz |
| RAM | 4GB |
| ROM | 128GB |
OS
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home OS |
Network
Camera
| Camera type | front camera |
| Front camera | 1.0MP front camera |
Other Features
| I/O Interface | USB 3.0, Standard HDMI Slot,3.5mm Headphone Jack,Type-C |
| Bluetooth Version | Yes |
Dimensions and Weight
| Product size | 29.20 x 20.20 x 1.29 cm / 11.5 x 7.95 x 0.51 inches |
| Product weight | 1.075 kg |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 7.4V/5000mAh |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









