Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
XiaoMi Mi Pad 2
-
Processor
Intel Atom X5-Z8500 64bit Quad Core 2.2GHz -
RAM
2GB -
ROM
16GB -
Display
7.9 inch Retina Screen -
Camera
8MP rear or 5MP front cameras -
OS
Android 5.1 OS system
Offers
-
XiaoMi Mi Pad 2 16GB ROM Coupon code: MiPad2S $149.99
View Offer -
XiaoMi Mi Pad 2 16GB ROM
$164.99
View Offer
Specs
General
| Device Type | Tablet PC |
| Model | XiaoMi Mi Pad 2 |
| Status | In Stock |
Display
| Screen type | IPS,Retina |
| Screen size | 7.9 inch |
| Screen resolution | 2048 x 1536 (QXGA) |
Hardware
| CPU | Intel Atom X5-Z8500 |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
OS
| Operating System | Android 5.1 |
Network
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 8.0MP |
| Front camera | 5.0MP |
Other Features
| I/O Interface | USB Type-C, 3.5mm Headphone Jack |
| Bluetooth Version | Yes |
| Sensor | G-sensor |
Dimensions and Weight
| Product size | 20.04 x 13.26 x 0.70 cm / 7.89 x 5.22 x 0.28 inches |
| Product weight | 0.3220 kg |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 6190mAh |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









