Trending
- What Amount of e-Liquid is Lethal to a Human?
- VOOPOO’s ARGUS G4 & ARGUS G4 mini: One Cartridge, Triple Vibes
- What to do if the flashlight on my vivo phone doesn’t work? Suggestions for repairing the flash malfunction.
- Rendering images of the Samsung Galaxy S26 FE phone have been Released, and it is expected to be launched in October
- Honor WIN Turbo is equipped with a 10,000mAh super-large battery: it can run games continuously for 14 hours without interruption.
- Huawei Nova 16 series of mobile phones have been showcased on the official website
- The Flagship Tablet Huawei MatePad Pro Max has been Officially Announced
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE
View Offer -
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE
View Offer
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip 6 FE |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Phantom Black, Green Lavender, Cream, White, Pink, Gray |
| Body Material | Plastic front, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Cover display: Super AMOLED, 1.9 inches, 260 x 512 pixels |
| PPI | 426 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123 (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 44W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









