Trending
- Xiaomi REDMI Pad 2 SE tablet will be released this month: 9.7-inch 2K display, flagship metal all-in-one body
- The First Glimpse of the Appearance of OPPO Find X9s Pro: Four Colors Released Simultaneously
- CMF Phone 3 Pro smartphone unveiled: Snapdragon 7s Gen 4 chip, 5400mAh battery, 45W charging
- Rendering image of Motorola Razr 70 small foldable phone has been Released: 6.9 inches inside / 3.63 inches outside, with dual 50-megapixel cameras
- Renderings of Motorola Edge 70 Pro smartphone have been released: 3 color options, 6500mAh battery
- Renderings of Apple iPhone Ultra foldable phone have been Revealed: 5800mAh battery, thinnest when unfolded at 4.5mm
- Blackview WAVE 10 Review at $107.99: A Powerful All-Rounder Smartphone for the Modern User
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
Samsung Galaxy Xcover Pro 4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Xcover Pro 4
View Offer -
Samsung Galaxy Xcover Pro 4
View Offer -
Samsung Galaxy Xcover Pro 4
View Offer
Samsung Galaxy Xcover Pro 4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Xcover Pro 4 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 169.5 x 81.1 x 10.1 mm |
| Weight | 218 g |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 35 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5 m MIL-STD-810G compliant does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 25 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 123? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1″, 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Exynos 1280 |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (Side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/k/v/r, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








