Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy S22 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy S22 Pro
View Offer -
Samsung Galaxy S22 Pro
View Offer
Samsung Galaxy S22 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S22 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2022, January |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud Pink |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 511 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ Always-on display 120Hz |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps / 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS Periscope 48 MP, f/3.6, 102mm (telephoto), 1/2″, 0.8µm, PDAF, OIS, 10x hybrid optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1.4µm, AF, Super Steady video 0.3 MP, TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 3240p@30fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10+, dual-video rec., stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Front Dual | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) – Global
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) – USA |
| CPU | Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5 & 2×2.60 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Global
Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) – USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 – Global
Adreno 650 – USA |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) – dual SIM model only |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast battery charging 45W: 100% in 74 min
USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2, ANT+, Bixby natural language commands and dictation, Samsung DeX (desktop experience support) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









