Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Poco C65 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco C65 5G
View Offer
Poco C65 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Bit |
| Model | C65 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, August |
| BODY | |
| Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm (6.61 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.76 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 260 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 12 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, MIUI 14 for POCO |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, PD |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









