Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy S25 Edge
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy S25 Edge
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S25 Edge |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Exp 2025, February |
| BODY | |
| Dimensions | 159 x 76 x 6.4 mm (6.26 x 2.99 x 0.25 in) |
| Weight | 169 g (5.89 oz) |
| Colors | Gray; other colors |
| Material | – |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | OLED, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, (telephoto), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Dual | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide) Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, One UI 7 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speaker 3.5mm Jack No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Samsung DeX |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









