Trending
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
- Innokin Coolfire Z Air Pod Mod Kit Review-Sleek Design Meets Everyday Vaping Performance
- L&A Click Pro 80K Nixodine Disposable Vape Kit Review: Long‑Lasting Performance Meets Nicotine‑Free Innovation
- Why Can’t My iPad Charge? 5 Common Reasons and Quick Solutions
- A Dinkum Review of Fair Go Casino: Straya’s Virtual Pokies Pub
- How to post without revealing one’s identity?
Vivo X90 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X90 5G
View Offer -
Vivo X90 5G
View Offer
Vivo X90 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X90 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, April |
| BODY | |
| Dimensions | 165 x 75.2 x 8.3 mm |
| Weight | 203 g |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.49″, 1.0µm, PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.93″, 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom 12 MP, f/2.0, 16mm (ultrawide), 1/2.93″, 1.22µm, AF |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.05 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging Reverse charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice Loudspeaker Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









