Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Xiaomi 15s Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi 15s Ultra
View Offer
Xiaomi 15s Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 15s Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, February |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Dark Green, Gold |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back or eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.81 inches |
| Type | LTPO3 AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 521 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8 (wide), dual pixel PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/3.5 (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/2.2 (ultrawide), dual pixel PDAF, 128˚ TOF 3D sensor (depth) |
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR10+ |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 120W, 100% in 20 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 100% in 40 min (advertised) Reverse wireless charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5m Jack No 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









