Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Honor Magic V2 Flip
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor Magic V2 Flip
View Offer
Honor Magic V2 Flip Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | Magic V2 Flip |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, August |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | black, pearl white, lavender |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP58/IP59 dust protected and water resistant Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 5000 nits (peak) |
| Resolutions | 2172 x 2352 pixels (~403 ppi density) Cover display: 4.0-inch OLED |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Honor Super Armored Inner Screen |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| Front Dual | 20 MP, f/2.2, 90˚, (wide) Cover camera: 20 MP, f/2.2, 90˚, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5370 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired 50W wireless 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers No 3.5mm Jack 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








