Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Huawei Ascend D9
-
Processor
Kirin 965 processor -
RAM
4GB/6GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
5.1inch FHD screen -
Camera
16MP+8MP -
Operating System
EMUI5.1
Offers
-
Huawei D9 coming soon
View Offer -
Huawei D9 coming soon
View Offer -
Huawei D9 coming soon
View Offer -
Huawei D9 coming soon
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Huawei D9 |
| Announced March | Rumored May, 2017 |
| Status | Coming Soon |
Hardware
| CPU | Kirin 965 processor |
| RAM | 4GB/6GB |
| ROM | 64GB/128GB |
Display
| Screen type | Capacitive Screen |
| Screen size | 5.1inch FHD screen |
| Screen resolution | 1920*1080 Pixels |
Camera
| Camera type | Dual camera |
| Back camera | 16MP |
| Front camera | 8MP |
Network
OS
| Operating System | EMUI 5.1 |
Other Features
| I/O Interface | USB Type C |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 |
| Sensor | accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Features | Magic Live 2 OS, Super Charge technology, Fingerprint scanner |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3,500mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









