Trending
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- France has officially banned products like ZYN nicotine pouches, and violations can result in a maximum prison sentence of five years.
- The Case for Apple iPhone 18 Pro has been exposed again
- How to Check the Activation Lock Status of iPhone 17?
- Huawei Mate 90 to Debut Kirin 2026 Chip: Performance Far Exceeds Expectations
- Rendering Images of Xiaomi 17T/Pro Phone have been Released Again
- It is reported that Xiaomi will release REDMI Turbo 5/REDMI 17 5G mobile phone in India on June 18th.
- NH66-139 3-In-1 RC Engineering Truck Review–Features, Performance, and Realistic Construction Action
Google Pixel 11 Pro Fold
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Google Pixel 11 Pro Fold
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | |
| Model | Pixel 11 Pro Fold |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, October |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | – |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 3) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 3), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Water & Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 8.3 inches |
| Type | Foldable LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 2076 x 2152 pixels, 1:1 ratio |
| PPI | 420 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Cover Display | OLED, 120Hz, HDR, Corning Gorilla Glass Victus 3 6.6 inches, 1080 x 2424 pixels 2000 nits (HBM), 3300 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 3 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.2″, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/2.2, 127˚ (ultrawide), 1/3.4″, PDAF |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Front | 20 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94″, PDAF Cover camera: 20 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94″, PDAF HDR, panorama |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 17, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G6 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC10 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5400 mAh |
| Removable | Non |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired
10W wireless Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Ultra Wideband (UWB) support Satellite SOS service Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









